Nieziemscy (2018)

To już trzeci muzyczny projekt. Tym razem: „Nieziemscy” – album poświęcony świętym i błogosławionym. To zbiór modlitw do różnych świętych – bardzo popularnych, jak i mniej znanych, polskich i czczonych w całym Kościele powszechnym.

Dokonałem wyboru Świętych najbliższych mojemu sercu i dodając dźwięk zapragnąłem oddać cześć moim patronom. Wśród nich są np. św. Michał Archanioł (mój główny opiekun), św. Wawrzyniec (patron dnia urodzin), św. Jan Chrzciciel (patron dnia chrztu) i inni.

W albumie znalazły się następujące utwory-modlitwy:

 1. Intro
 2. Święty Michale Archaniele
 3. Święty Józefie
 4. Święty Janie Chrzcicielu
 5. Święty Wawrzyńcze
 6. Święty Franciszku
 7. Święta Klaro
 8. Błogosławiona Salomeo
 9. Święty Filipie Neri
 10. Święty Andrzeju Bobolo
 11. Święta Małgorzato Mario Alacoque
 12. Święta Faustyno
 13. Królowo Wszystkich Świętych
 14. Litania do polskich Świętych
 15. Hymn Świętych

Autorami tekstów zwykle są czciciele poszczególnych świętych.
Autor muzyki: Michał Niemiec
Aranżacji dokonali: Mateusz Hrynkiewicz i Michał Niemiec.

Powstanie płyty zainspirowały ss. Klaryski z Krakowa – to one jako pierwsze poprosiły mnie o napisanie melodii do tekstu pieśni o bł. Salomei. W prośbie zaznaczyły, by pieśń była pogodna i modlitewna. Długo zwlekałem… ale udało się. Od tego wszystko się rozpoczęło.
Druga w kolejności powstała pieśń do św. Michała Archanioła – zainspirowana przez ss. Klaryski ze Starego Sącza. Poprosiły, bym spróbował coś skomponować, bo one codziennie modlą się modlitwą papieża Leona XIII, a chciałyby też ją śpiewać. Przekonały mnie:)
Następnie był św. Jan Chrzciciel. Dużo by tu o Nim opowiadać, ale wspomnę jedynie, że w ostatnim czasie stał mi się bardzo bliski.
Dalej była św. Klara (siostry z Hajnówki zapytały czy taka pieśń – uniwersalna dla wszystkich klarysek – może powstać).
Skoro Klara to i św. Franciszek i tak dalej…

Płytę rozpoczyna INTRO – biblijna zapowiedź treści albumu. Jest to fragment Apokalipsy św. Jana, opisujący tych, którzy ,,opłukali swe szaty i w krwi Baranka je wybielili”. Na tle apokaliptycznych dźwięków tekst ten odczytuje Przemysław Radzyński.

Przedostatni utwór na płycie to Litania do polskich Świętych, ułożona z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Litania ta ma walory modlitewno-edukacyjne. Do każdej z wymienionych osób w porządku chronologicznym dodane jest zdanie dookreślające esencję życia poszczególnego polskiego świętego i błogosławionego, np. Święty Bracie Albercie – litościwy Biedaczyno dobry jak chleb, czy św. Maksymilianie Mario Kolbe – Apostole Niepokalanej i Męczenniku z Auschwitz.
Litania zawiera wezwania również do świętych współczesnych, jak: Błogosławieni Michale i Zbigniewie – Męczennicy z Pariacoto czy Błogosławiona Hanno Chrzanowska – sumieniu życia pielęgniarskiego.
11 maja 2018 roku tekst owej litanii – autorstwa prof. dr hab. Haliny Bursztyńskiej – oraz melodia ułożona przeze mnie otrzymały aprobatę kurii krakowskiej, udzielone zostało tzw. imprimatur.

Finał płyty to Hymn Świętych. To uwielbienie Boga przez samych Świętych. Refrenem są Ich słowa z Apokalipsy św. Jana: „Zbawienie w Bogu zasiadającym na tronie i w Baranku” (Ap. 7,10). Zwrotki natomiast to radosny psalm 96.

Na okładce albumu znajduje się fotografia obrazu Marzeny Wasilewskiej „W drodze do Serca”, stworzonego specjalnie jako ilustracja do płyty „Nieziemscy”. Obraz ukazuje Boże Serce, do którego zmierzają (pod przewodnictwem Księcia Niebieskiego Wojska – Michała Archanioła) święci – mężczyzna i kobieta – jako przedstawiciele obu płci rodzaju ludzkiego (kroczących ku Niebu).
Autorce tego wyjątkowego obrazu z całego serca dziękuję!

 

Muzyką starałem się oddać charakter poszczególnych świętych, np. w muzyce św. Franciszek jest pokorny, prosty, ale usłyszeć też można franciszkańską radość, euforię.
Z kolei św. Józef jest „mężem milczenia i wzorem kontemplacji” – taki też charakter jego osoby, jego codzienności muzyka zdaje się wyrażać.
Niejednokrotnie melodia piosenek jest ściśle złączona z tekstem (np. gdy mowa o pokonaniu szatana przez Michała Archanioła – muzyką wyrażona jest powaga sytuacji i zdeptanie wroga do przepaści).


Patronat honorowy
nad płytą objęli:
– Metropolita Krakowski, Abp. Marek Jędraszewski
– Zakon św. Klary (ss. Klaryski z Krakowa)
– Zakon Braci Mniejszych Kapucynów (Prowincja Krakowska)

Patronat medialny:
– DEON.PL
– Radio Maryja
– Polskie Radio Rzeszów

Premiera płyty: PAŹDZIERNIK 2018

 

Zapraszam do nabycia płyty przez stronę Wydawnictwa SALWATOR:

ZAKUP PŁYTĘ „NIEZIEMSCY”

Z całego serca dziękuję za wszelkie wsparcie mojej działalności.  Bóg zapłać!
z serdecznym, muzycznym pozdrowieniem
Michał Niemiec

17 thoughts on “Nieziemscy (2018)

 1. Właśnie natknęłam się na piosenkę o św Józefie z Pana płyty. Po prostu piękna.
  Dośpiewuje głosy w Módl się za nami.

  Dziekuję za to wspaniałe dzieło!

   • Panie Michale, czy zna Pan jakąś piękną pieśń do św. Cecylii?… A może ma Pan jakiś ” drobiazg ” na święto muzyki kościelnej? Pytam w imieniu chorzystów w jednej z gdańskich parafii :)) Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za przepiękne utwory i śpiew!

    • Z pieśni do św. Cecylii znam jedynie te ze Śpiewnika Kościelnego 🙂
     Jak Pan Bóg zechce i da natchnienie może coś powstanie, dziękuję za miłe słowa i najserdeczniej pozdrawiam! 🙂

  • Witam,
   Jestem nauczycielką w przedszkolu św. Filipa Neri na Słowacji, a Twoja pieśń jest piękny dla Filipa Neri. Chcielibyśmy uczyć go nasze dzieci na święto naszego patrona.
   Dlatego mogę zdobyć tekst, akordy gitarowe lub nuty na fortepian do piosenki ku czci św. Filip Neri?
   Z poważaniem

   • Dzień dobry, bardzo mi miło, że pieśń dotarła na Słowację.
    Już przesyłam plik na maila.
    Serdecznie pozdrawiam z radością św. Filipa 🙂
    M.N.

 2. Pana pieśń o świętym Andrzeju Boboli bardzo spodobała się mojej mamie, która chce się jej teraz nauczyć. Chciałam wydrukować jej tekst żeby mogła ćwiczyć nie tylko przy telewizorze, ale niestety nigdzie nie mogę znaleźć go spisanego. Czy mogłabym prosić o przesłanie tekstu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *